AUTOR

Nazwisko: Jenczura
Imię: Andrzej
Cecha Identyfikacyjna Hodowcy (CIH): J030
Organizacja: Polska Federacja Ornitologiczna
Stowarzyszenie: Klub Hodowców Kanarków Kształtnych
Strona internetowa: http://www.szczygły.pl
E-mail:
Hodowane ptaki - awifauna europejska: szczygły syberyjskie, czyże i gile.

Zawsze pasjonowały mnie ptaki. Mieszkając w domu rodzinnym hodowałem gołębie, Najpierw były to strasery, nieco później także gołębie pocztowe. Nigdy jednak nie lotowałem, chociaż zdarzało mi się pomagac kolegom w koszowaniu gołębi. Z biegiem czasu coraz bardziej fascynowały mnie ptaki egzotyczne. Przez pewien czas hodowałem zeberki i mewki japońskie.
Po drodze były i papugi a konkretnie rozele. Aż w końcu nadszedł czas hodowli kanarków. Będąc nie zrzeszonym nie zwracałem uwagi na kolor i kształt kanarków.
Moja prawdziwa hodowla kanarków rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to zakupiłem pierwsze egzemplarze glosterów, z których notabene w pierwszym roku nie miałem przychówku. Szybko zorientowałem się, że aby coś osiągnać w tym sporcie trzeba zaopatrzyć się w więcej materiału hodowlanego od dobrych hodowców. Tak też zrobiłem i na efekty nie trzeba było długo czekać.
Szybko też zapisałem się do Klubu Hodowców Kanarków Kształtnych.
Tam spotkałem ludzi, którzy mieli doświadczenie i dobre kanarki kształtne różnych ras, nie organizowali jednak konkursów ani wystaw.
Postanowiłem zmienic coś w tej kwestii i zabrałem sie za organizację pierwszej wystawy Klubu. Było to w roku 1999 a więc jeszcze w ubiegłym stuleciu. Zgromadziliśmy 141 kanarkow kształtnych, przyjmując to jako sukces ! Kanarczarstwo kształtne było wtedy w Polsce w powijakach.
Potem z roku na rok ptaków było więcej, w 2010 roku do oceny hodowcy zgłosili 564 ptaki, a najlepszym rokiem był rok tuż przed "ptasią grypą" kiedy ptaków było 584. W międzyczasie zostałem sekretarzem, a później prezesem Klubu Hodowców Kanarków Kształtnych. Ciągle mi było mało, wyciągnąłem więc członków Klubu na międzynarodową wystawę do włoskiego Udine.
Tam daliśmy do oceny nasze kanarki i zrobiliśmy to jako pierwsze polskie stowarzyszenie działające w sposób zorganizowany!!!
W imieniu naszego stowarzyszenia miałem zaszczyt wręczyc naszym kolegom - hodowcom ptaków z Włoch pamiątkowy puchar. W zamian gościnni gospodarze podarowali nam pamiątkową tablicę, która do dzisiejszego dnia jest ozdobą naszej gablotki mieszczącej się w holu Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych.

Byliśmy też dwa razy jako stowarzyszenie na Egzocie Ołomuniec, czeskiej międzynarodowej wystawie ptaków. Wszędzie nasi hodowcy odnosili sukcesy, zdobywając czołowe miejsca w swoich klasach wystawowych.
Niestety, dla mnie 2008 rok był ostatnim rokiem, w którym byłem wystawcą kanarków kształtnych. Względy zdrowotne zmusiły mnie do rezygnacji z hodowli ptaków w pomieszczeniach zamkniętych.
Jak hodowac kanarki kształtne na "wolnym powietrzu" ? Niby można, robiłem próby z glosterami i stwierdzam, że się da. Jednakże ptaki nie nadają się na konkursy.
Jaki więc jest sens takiej hodowli ? Żaden, dałem sobie spokój z kanarkami kształtnymi.
Postanowiem nie zrywać kontaktów z hodowcami i wykorzystac doświadczenie oraz umiejętności organizacyjne w budowaniu Polskiej Federacji Ornitologicznej.
Zawsze bowiem uważałem, że bez dobrej organizacji stowarzyszenie, ale również obojętnie jaka firma, nie ma szans przetrwania.
Po sporych doświadczeniach w KHKK zgodziłem się pełnic rolę prezydenta Polskiej Federacji Ornitologicznej. Każdą wolną chwilę poświęcałem sprawom federacji.
To co obiecałem w momencie, kiedy zatwierdzono mnie na stanowisko prezydenta PFO, w zdecydowanej większości zostało zrealizowane. Wraz z moimi współpracownikami z Rady Federacji opracowaliśmy nowoczesny statut, znowelizowaliśmy w sposób zasadniczy Ogólny Regulamin Konkursów i Wystaw PFO, zatwierdziliśmy nowy Regulamin Sekcji Sędziów. Wprowadziliśmy w Sekcji Sędziów zmiany, które zaowocowały wydaniem kilku wzorców ptaków, a przedewszystkim wyszkoleniem kilku nowych sędziów.
Odnowiliśmy kontakt ze Światową Konfederacją Ornitologiczną (C.O.M.) i ze Światowym Stowarzyszeniem Sędziów (O.M.J.).
Uporządkowaliśmy w zasadniczy sposób bazę danych hodowców, wprowadziliśmy nowy wzór obrączki dla ptaków, nadaliśmy hodowcom CIH-y (Cecha Ientyfikacyjna Hodowcy), uporządkowaliśmy sprawę zakupu obrączek dla ptaków.
Wprowadziliśmy Regulamin Nadawania CIH i zasady ochrony danych osobowych.
To tylko cześc wykonanej roboty przez "moją" Radę Federacji.
To była ciężka praca, okupiona godzinami spędzonymi na posiedzeniach Rady i w swoich domach, ale w ten sposób federacja została wyposażona w instrumenty, które pozwalają jej swobodnie działac.
Czteroletnia kadencja Rady PFO, której byłem prezydentem zakończyła się w marcu 2014 roku. Nie wyraziłem chęci kandydowania na następną kadencję do władz PFO, głównie ze względów zdrowotnych.
Wyposażenie PFO w instrumenty, pozwalające jej normalnie działac było pierwszym etapem naprawy federacji. Następnym krokiem jest bezpośredni kontakt z hodowcami, bywanie na wystawach, rozmowy i dyskusje. Tylko tak można sobie hodowców zjednac i zarazic pracą społeczną dla PFO. Tego zrealiowac z przyczyn zdrowotnych nie byłem w stanie, dlatego moje dalsze "prezydentowanie" nie miałoby sensu.
Jestem więc teraz już tylko członkiem KHKK. Mam nadzieję, że praca jaką wykonałem wraz z kilkoma osobami w Radzie na rzecz PFO będzie owocowała w następnych latach.
A ja ? No cóż, nie potrafię całkowice zrezygnowac z ptaków, wybudowałem więc kilka wolier i klatek w ogrodzie i zmieniłem profil hodowli. Dalej hoduję ptaki, tyle że przez cały rok na wolnym powietrzu. Od roku 2015 mam pozwolenie wydane przez RDOŚ na hodowlę szczygłów i czyżyków. Obejmuje ono również gile.
W zwiazku z czym zakupiłem ptaki tych ras w celach hodowlanych i staram sie nad nimi pracowac.


Moje sukcesy wystawowe.

Rok 2008 był ostatnim rokiem w którym odnosiłem sukcesy hodowlane w kanarkach kształtnych. Nie stało sie tak dlatego że nagle pogorszyła sie jakosc moich ptakow, nie, nie.....to wzgledy zdrowotne sprawiły, że trzeba było zlikwidowac cała hodowle. Zakaz hodowania kanarkow kształtnych w pomieszczeniach zamknietych wymusił na mnie sprzedanie garbusow japonskich, kanarkow kedzierzawych połnocnych i glosterow. W zasadzie inne ptaki az tak bardzo mnie nie racjowały. Zastanawiałem sie czy przyjdzie kiedys taki dzień, kiedy znowu bede mogł cieszyc sie ptasim hobby !
Ten czas nastał dosc szybko. Postawiłem w moim ogrodzie kilka wolier, ale tez musiałem zainteresowac sie innymi rasami ptakow. Nabyłem dwie pary gili meksykanskich, zwanych u nas dziwoniami ogrodowymi.
Co prawda nie sa to kanarki kształtne, ktore mnie najbardziej ciesza, ale coz zrobic ?
Probujac utrzymac glostery w mojej hodowli na wolnym powietrzu przez cały rok, prowadze doswiadczenia w tej materii. Jest to jednak tylko zabawa i nie prowadzi (poki co) w strone hodowli wystawowej.
W roku 2014 (po szesciu latach przerwy), na Ornitologicznych Mistrzostwach Polski w Czeladzi zgłosiłem do oceny ptaki z hodowli wolierowej, były to gile meksykanskie. Mam nadzieję, że na stałe wróciłem z moimi ptakami na konkursy i wystawy.

Wystawy w roku 2014-tym

77 ORNITOLOGICZNE MISTRZOSTWA POLSKI - CZELADZ 08 - 12 grudzien 2014

 • Wicemistrz Polski - gil meksykański 90 pkt
 • II Wicemistrz Polski - gil meksykański 89 pkt

  Wystawy w roku 2008-mym

  71 ORNITOLOGICZNE MISTRZOSTWA POLSKI - CZELADZ 7-14 grudzien 2008

 • Najwyzej oceniona kolekcja Mistrzostw Polski - garbusy japonskie 372 pkt !!!
 • Mistrz Polski - kedzierzawy północny 368 pkt
 • Wicemistrz Polski - kedzierzawy północny 363 pkt
 • Mistrz Polski - garbus japonski 372 pkt
 • Wicemistrz Polski - garbus japonski 370 pkt
 • Champion - garbus japonski 92 pkt
 • Champion - kedzierzawy polnocny 91 pkt


  X PUCHAR POLSKI KANARKÓW KSZTAŁTNYCH - Łaziska Górne pazdziernik 2008

 • Pierwsze miejsce - kedzierzawy północny 361 pkt
 • Pierwsze miejsce - garbus japonski 366 pkt
 • Drugie miejsce - garbus japonski 362 pkt
 • Champion - garbus japonski 92 pkt
 • Champion - kedzierzawy polnocny 92 pkt


  Wystawy w roku 2006-tym

  III OTWARTE MISTRZOSTWA ZIEMI RACIBORSKIEJ - Racibórz 2006

 • Najwyżej punktowana kolekcja ptaków - kedzierzawy północny 367 pkt
 • Najlepszy hodowca wystawy - suma punktów trzech kolekcji 1088 pkt
 • II miejsce gloster nieintensywny z korona - 360 pkt
 • II miejsce gloster consort - 361 pkt

  VIII PUCHAR POLSKI KANARKÓW KSZTAŁTNYCH - Łaziska Górne 2006

 • Najlepsza kolekcja - gloster z korona intensywny 360 pkt
 • Najlepsza kolekcja - gloster consort intensywny 363 pkt
 • II miejsce - gloster consort nieintensywny 363 pkt
 • Champion gloster z korona intensywny 91 pkt
 • Champion gloster consort intensywny 90 pkt
 • Champion kedzierzawy północny 91 pkt


  Wystawy poza granicami Polski

  Międzynarodowa wystawa EXOTA OLOMOUC - 2005

 • Najlepsza kolekcja w konkursie - kędzierzawy północny

  Międzynarodowa wystawa Ornitologiczna - UDINE 2004

 • III miejsce - kolekcja kędzierzawy północny

  Wystawy krajowe do 2005 roku

 • Mistrz Polski - gloster consort nieintensywny kolekcja 2003 (ptaki oceniał niemiecki ekspert Georg Schreiber)
 • Mistrz Polski - kędzierzawy północny kolekcja 2004
 • Champion - kędzierzawy północny kolekcja 2004
 • II miejsce kolekcja - gloster z korona 2001
 • I miejsce kolekcja - kędzierzawy północny 2002
 • Najlepszy ptak konkursu - gloster z korona (Mistrzostwa Slaska)
 • III miesce kolekcja - gloster consort 1999 (Ornitologiczne Mistrzostwa Polski)


 • Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.