KANARKI KSZTAŁTNE


Ten dział poświęciłem kanarkom kształtnym, pomimo tego, że ich obecnie nie hoduję. Mam jednak do nich duży sentyment, działam też nadal w Klubie Hodowców Kanarków Kształtnych. Nie mogę ich więc tak zwyczajnie pomijac.
W mojej hodowli miałem glostery, kędzierzawe północne i garbusy japońskie. Przez dwa sezony były też bordery miniaturowe. Te cztery rasy przedstawię po swojemu w pierwszej kolejności, a potem zobaczymy.
Motyw po lewej stronie zaczerpnąłem z mojej poprzedniej strony "kanarki2", która dotyczyła w zasadzie kanarków kształtnych i wraz ze zmianą profilu mojej hodowli straciła prawo bytu. Niektóre artykuły, których mi było szkoda skasowac przeniosłem na obecną stronę.

Kiedy w Europie pojawił się pierwszy kanarek nikt z pewnością nie przypuszczał, że zrobi on tak dużą karierę wśród miłośników ptaków. Ten niewielki ptaszek swym śpiewem potrafił zauroczyć wielu ludzi. Szlifowano więc głos tych ptaszków, kojarzono pary o najlepszych walorach głosowych, doprowadzając do swoistej rywalizacji pomiędzy ich włascicielami. Nadszedł jednak czas, kiedy dobrano się do wyglądu zewnętrznego kanarka, nadając mu różne kształty i kolory. Tak więc miłosników tych ptaszków podzieliły ich różne walory: jedni pozostają do dnia dzisiejszego przy śpiewie, innych fascynują kolory, a są i tacy dla których najważniejszym elementem kanarka jest jego wygląd zewnętrzny.
Pierwsze kanarki kształtne, bo o nich chcę mówić, pojawiły się około roku 1700-nego, były nimi kanarki kędzierzawe (fryzowane). Równolegle do nich rozwijała się grupa kanarków garbatych. W Anglii ostro pracowano nad kanarkami posturalnymi, wsród których jest sporo ras zwanych z racji swojego pochodzenia kanarkami angielskimi.
Kanarki kształtne sklasyfikowane zostały przez Swiatową Konfedrację Ornitologiczną (C.O.M.), a właściwie przez działające przy tej organizacji Stowarzyszenie Sędziów zwane O.M.J.
Obecnie zarejestrowanych jest 30 ras tych ptaków, dla wszystkich z nich opracowano wzorce w których uwypuklono cechy wyglądu dla poszczególnych ras. Konkretnym elementom wygladu, takim jak; tułów, nogi, plecy, ogon, głowa przyporządkowano odpowiednią ilośc puktów, które ptak może otrzymać podczas oceny dokonanej przez eksperta z odpowiednimi uprawnieniami.
Dla kanarków fryzowanych ważna jest ocena tzw. fryzur, w zależnosci od rasy może to być: fryzura pleców, piersi, płaszcza itd. Karty ocen zostały tak pomyślane, że najwyzsza ocena w każdej rasie wynosi 100 pkt. Bardzo dobry kanarek kształtny otrzymuje zwykle nieco ponad 90 punktów, ja zaś osobiście nie widziałem kanarka kształtnego ocenionego wyżej niż 94 punkty.
Poniżej znajduje sie wykaz poszczególnych grup kanarków kształtnych i ras w tychże grupach.

Podział kanarków kształtnych na grupy

1. Kanarki kędzierzawe (fryzowane)
2. Kanarki garbate
3. Kanarki posturalne
4. Kanarki z wzorem.


Podział w rozbiciu na rasy:

ad. 1. kanarki kędzierzawe:
kędzierzawy paryski (frise parisien)
kędzierzawy gigant włoski (AGI frise geant italien)
kędzierzawy północny (frise du nord)
kędzierzawy południowy (frise du sud)
kędzierzawy padewski (padovano)
garbus włoski (gibber italicus)
fiorino (fiorino)
kędzierzawy szwajcarski (frise suisse)
garbus hiszpański (giboso espanol)
mehringer (mehringer)
melado Tenerfeno

ad. 2. kanarki garbate:
garbus belgijski (bossu belge)
garbus japoński (japan hoso)
garbus szkocki (scotch fancy)
garbus monachijski (munchener)

ad. 3. kanarki posturalne:(siedem pierwszych ras należy do grupy kanarków nazywanych angielskimi)
krested (crested)
gloster (gloster)
norwik (norwich)
jorkszyr (yorkshire)
lankeszer (lancashire)
border (border)
border miniaturowy (fife fancy)
berneński (bernois)
miniatura hiszpańska (raza espanol)
niemiecki z korona (huppe allemand)
arlekin portugalski (arlequin portugais)
irlandzki (irisch fancy)
rheinlander (rheinlander)
llarguet hiszpański (larguet espanol)

ad. 4. kanarki z wzorem:
lizardGloster

< Na początku XX wieku w Angli żyła kobieta, która uważała że piękne jest wszystko to co jest małe. Pani Rogerson mieszkająca w hrabstwie Gloucestershire, bo o niej mowa, interesowała się sztuką miniaturyzacji drzew zwaną 'bonzai'. Ale nie tylko drzewa i krzewy przyciągały jej uwagę, równie mocno obserwowała również ptaki. Wierna swojej teorii postanowiła wychodować kanarka, który swym wyglądem przypominałby kresteda, miał to być jednak ptak o wiele od niego mniejszy. Inne miało być też upierzenie ptaka, bez zwisających piór i ze zgrabną koronką. Po zakończeniu pierwszej wojny swiatowej podjęte zostały kroki w celu realizacji dzieła. Zabawa trwała kilka lat w czasie których kobieta krzyżowała ptaki i prowadziła selekcję dążąc do uzyskania małego kanarka z koroną. W tym samym czasie w Szkocji, hodowca o nazwisku McLay prowadził równie interesujące prace nad kanarkami. Pan McLay był bardzo dobrym hodowcą a jednocześnie ekspertem w dziedzinie kanarczarstwa. Za namową hodowców pani Rogerson wymieniała się co jakiś czas materiałem hodowlanym z w/w hodowcą ze Szkocji. W ten sposób powstał ptak nazwany z racji miejsca wyhodowania 'gloster', przy czym o ptaku mającym na głowie koronkę mówi się 'gloster corona', natomiast o ptaku gładkogłowym 'gloster consort'.
Pierwsze glostery zostały pokazane na wystawie w Crystal Palace w 1925 roku. Od razu zdobyły one sobie serca wielu hodowców i miłosników ptaków. Stopniowo zaczęły rozwijać się hodowle tych ptaków na Wyspach Brytyjskich, wkrótce gloster trafił też na stały ląd - do Europy, ale też i do obu Ameryk. Dzisiaj jest ten mały ptaszek obecny na całym swiecie. Wszędzie organizuje się wystawy z jego udziałem, a ocena zawsze budzi wiele emocji. Na specjalistycznych wystawach organizowanych tylko dla glasterów istnieje bardzo wiele klas konkursowych, zarówno dla ptaków wystawianych pojedynczo, jak i tych wystawianych w kolekcjach. Przypomnieć należy, że kolekcję stanowia cztery ptaki z koronka lub bez koronki. Na tych specjalistycznych wystawach dzieli się je jeszcze w zależnosci od płci, intensywnosci upierzenia i koloru upierzenia.
W Polsce najważniejsza wystawa dla glosterów jest wystawa organizowana każdego roku w miesiacu pazdzierniku w Łaziskach Górnych (województwo Slaskie) nazywana Pucharem Polski Kanarków Kształtnych. Wystawa ma już swoją tradycję i sciągaja na nia najlepsi hodowcy kanarków kształtnych z całej Polski, w tym również glosterów. Na tej wystawie kolekcje glosterów podzielone są na grupy konkursowe kanarków: z koronka i bez koronki. W każdej z tych dwóch grup jest jeszcze podział na kanarki zielone i szeki (powyżej 50% żółtej barwy). Do szeków zaliczane sa też glostery brazowe. Niewykluczone, że już w najbliższej przyszłosci zostana zorganizowane następne grupy konkursowe ponieważ ptaków jest coraz więcej, a i hodowców stale przybywa.

Kojarzenie glosterów

Kojarzenie glosterów w celu otrzymania prawidłowego potomstwa nie jest rzecza łatwa. Trzeba dokładnie przyjrzeć się dorosłym osobnikom zanim dopusci się parę ptaków do lęgów. Po pierwsze należy kojarzyć ptaki w ten sposób aby jeden miał koronkę a drugi jej nie posiadał. Można owszem łaczyć dwa osobniki o gładkiej głowie, nie otrzymamy jednak potomstwa z korona. Poza tym takim postępowaniem wzmocnimy gen odpowiedzialny za gładka głowę co spowoduje, że potomstwo skojarzone z kolei z ptakami majacymi koronki będzie dawało młodzież w większosci bez koronki. Sa jednak hodowcy, którzy specjalizuja się w glosterach gładkogłowych i prowadza oni własnie taki sposób kojarzenia ptaków. Sam widziałem, na Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch w Piacenzie hodowców glosterów, którzy oferowali do sprzedaży tylko ptaki z gładkimi głowami.
Nie należy też kojarzyć dwóch ptaków majacych korony, ponieważ ze względu na gen letalny większosć potomstwa w ten sposób zostaje stracona.
Niezwykle istotna rolę odgrywa upierzenie ptaków, a własciwie jego intensywnosć. Prawidłowo powinno się kojarzyć ptaka o intensywnym, mocnym upierzeniu z ptakiem o upierzeniu nie intensywnym, miękkim. Sęk w tym, że tych ptaków o intensywnym upierzeniu jest coraz mniej. Hodowcy dażac do jak najlepszych wyników na wystawach kojarza ptaki o nie intensywnym upierzeniu. Ptaki wydaja się wtedy lepiej opierzone. Tu jednak pojawia się problem, zbyt wiele piór powoduje powstawanie cyst, uszkadzając skórę ptaka i powodując po prostu jego cierpienie. Tak to już jest w tym przypadku, że z każdym pierzeniem ilosć cyst wzrasta, potęgujac chorobę. Aby hodowcy mieli w hodowlach większa ilosć glosterów intensywnych konieczne jest stworzenie im możliwosci wystawiania tych ptaków poprzez organizowanie grup konkursowych dla kanarków intensywnie upierzonych.

Budowa glostera

1. Korona - Korona okragła, duża, zasłaniajaca do połowy oczy. Z tyłu głowy gładko przechodzaca w upierzenie szyi, bez sterczacych piór. Punkt srodkowy koronki położony na srodku głowy. Dziób krótki, stożkowy. Consort - głowa szeroka, duża, okragła. Wyrazne grube brwi nad oczami.

2. Budowa - Grzbiet pełny, lekko wypukły. Piers szeroka, ładnie zaokraglona. Szyja krótka, silna, gruba, pełna.

3. Upierzenie - Gładkie, drobne przylegajace, z połyskiem.

4. Wielkosć - maksymalnie 11,5 cm.

5. Postawa - Dumna, przysadzista.

6. Ogon - Krótki, waski, zamknięty, trzymany w jednej prostej z linia grzbietu.

7. Nogi - Krótkie, lekko ugięte w kolanach, uda niewidoczne.

8. Wrażenie - Przyzwyczajenie do klatki, czystosć, zdrowie, kondycja.

Klatka wystawowa - jak dla kanarków kolorowych, typu skrzynkowego.

KOLOR: nie wystawia się ptaków o barwie czerwonej.

Błędy w budowie glosterów


Obok umiesciłem rysunki glostera z podkresleniem bledow w budowie tej rasy.
Na rysunkach pokazane sa wszystkie częsci ciała oceniane u glostera. Prosze zauwazyc ile ten mały ptak moze miec niedoskonałosci wzgledem wzorca.
Podkreslic nalezy przede wszystkim wielkosc ptaka. Od niej nalezałoby zaczac go oceniac.
Dlaczego ?
Wielki ptak to czesto duza korona lub głowa i w tym jest (moim zdaniem) cały szkopuł w postrzeganiu glostera.
Ale, no własnie "ale" duzego ptaka znaczenie łatwiej wychodowac.
Widziałem juz w Polsce glostery, ktore jeszcze chwile a stałyby sie (słabymi bo słabymi) krestedami.
Kiedy COM "zmniejszał" w standardzie glostery u kilku naszych sedziow dalej pokutował poglad, ze wielkosc nie ma takiego znaczenia, za to ptak jest lepszy.
Całe szczescie, ze mocna konkurencja w tej dyscyplinie i "nawrocenie sie" paru sedziow, dało swiatło dla małych ptakow.
Ja nie jestem sedzia, moja wypowiedz na temat glostera i moje opracowanie błedow w budowie glosterow jest tylko prywatnym głosem czlowieka, ktory kiedys tam, przez iles tam lat bawił sie glosterami z roznymi wynikami konkursowymi.

Foto - gloster


Kędzierzawy północny

Kanarek kędzierzawy północny należy do 'starych' ras kanarków fryzowanych. Wg informacji zawartych w ksiązce Klausa Speichera pt. 'Kanarien, 120 Rassen – Gesang, Farben, Positur' wydanej w 1993 roku rasa ta pochodzi z XIX wieku.
W ksiazce podano nawet datę narodzin kanarka kędzierzawego północnego i okreslono ja na rok 1880. W języku niemieckim nazwano ta rasę Nordhollander (w Polsce często używa się nazwy kanarek północno-holenderski)
i jak napisał Klaus Speicher wywodzi się ona w prostej linii od kanarka o nazwie Pariser Trompeter, czyli w polskim nazewnictwie od kędzierzawego paryskiego. W tej samej linii hodowlanej powstały pózniej (po kanarku kędzierzawym północnym) takie rasy jak: kanarek kędzierzawy padwański czy też kędzierzawy fiorino.
Skoro kanarek kędzierzawy północny przetrwał az tyle lat na 'ptasim rynku', to znaczy że musi on mieć stale nowe pokolenia wielbicieli. Warto tu nadmienić, że bardzo duzo nowych ras kanarków kształtnych dobija się do listy ptaków zarejestrowanych przez C.O.M. i nie zdobywaja one na niej miejsca.
Sa też rasy, które wypadaja z listy bo hodowcy się nimi po prostu przestają interesować. Kanarek kędzierzawy północny utrzymuje swoja pozycję od dziesięcioleci i nadal w zachodniej Europie jest ptakiem chętnie rozmnażanym wśród hodowców. W Polsce kanarek kędzierzawy północny nie jest zbyt popularnym ptakiem. Spotkać go mozna w niewielu hodowlach, chociaz od kilku lat widać jakby większy ciąg do tej rasy. Prawdziwym testem ilosci wyhodowanych ptaków w danym roku jest ilosć jaka zostaje wystawiona na wystawie klubowej kanarków kształtnych w Łaziskach Górnych i na Ornitologicznych Mistrzostwach Polski.
Ponieważ ptaki te znajduja się juz w kilku hodowlach w ilosciach pozwalajacych na pracę hodowlana, wydaje się ze podczas natsępnych jesiennych wystaw widać juz będzie konkretne efekty tej pracy.
Tak jak wszystkie rasy kanarków zarejestrowanych w C.O.M. tak i kanarek kędzierzawy północny posiada swój wzorzec, który składa się z rysunku ptaka i opisu poszczególnych elementów ciała ocenianych przez ekspertów. Zawiera opisy fryzur i postawę jaka ptak powinien przyjmować wraz z maksymalna iloscia punktów, które moga być przyznane za poszczególne elementy budowy i upierzenie ptaka.

Opis budowy kędzierzawego północnego

Kanarek kędzierzawy północny posiada trzy fryzury na które składaja się: fryzura pleców zwana płaszczem, fryzura boków i fryzura piersi tworzaca kształtne serce. Poza tym oceniana jest głowa, szyja, brzuch, ogon a takze wielkosć i postawa. Wazne jest takze wrazenie jakie ptak pozostawia na ekspercie.

1. Płaszcz - znajduje się na plecach kanarka i powinien zajmować 2/3 ich długosci. Cechować go powinna symetria i obszernosć. Poprawnie ułozony płaszcz załamuje się równomiernie na barki z centralnym przedziałkiem.
2. Piers - na piersi ptak powinien mieć obszerne upierzenie tworzace serce. Bardzo wazna jest znowu symetria, serce musi być bardzo kształtne i dobrze wypełnione.
3. Boki - fryzura boków to długie, miękkie pióra, symetrycznie ułozone z obydwóch stron, zmierzajace w górę ponad skrzydła. Patrzac na ptaka z góry fryzura boków musi być widoczna (pióra płaszcza nie powinny zasłaniać fryzury boków).
4. Wielkosć - około 17 centymetrów. Nowy standard podaje 18 cm.
5. Postawa - ptak powinien stać w pozycji wyprostowanej pod kątem 60 stopni do patyczka. Nogi muszą być lekko ugięte w kolanach.
6. Głowa i szyja - Wielkosć głowy u ptaka o prawidłowej budowie jest proporcjonalna do reszty ciała. Bardzo wazne jest aby była ona okragła, bez spłaszczeń w górnej częsci i gładko upierzona. Jakiekolwiek fryzury na głowie są niedopuszczalne i uwazane jako duzy bład. Szyja tez musi być gładko upierzona, przejscie od szyi do płaszcza z jednej strony i fryzury piersi z drugiej powinno być bardzo wyrazne. Wazne jest takze aby szyja sprawiała wrazenie mocnej.
7. Brzuch - gładko upierzony, bez fryzur.
8. Ogon - dobrej jakosci ptak powinien mieć ogon waski, dokładnie złozony, o długosci proporcjonalnej do reszty ciała.
9. Wrazenie - przyzwyczajenie do klatki wystawowej, kondycja, czystosć, zdrowie to cechy jakie powinien posiadać ptak, który ma zostać oceniony przez eksperta.

Uwagi wystawowe

Kanarek kędzierzawy północny moze być wystawiany we wszystkich kolorach, mozna więc barwić ptaki tej rasy.
Klatka wystawowa, wg standardów C.O.M. - duża prostokatna klatka dla kanarków kędzierzawych z dwoma patyczkami.
Zasady wystawiania ptaków tej rasy sa takie same jak dla innych ras kanarków. Kolekcję stanowia cztery ptaki. Powinny to być ptaki jednakowego koloru. Pamiętać należy także o zachowaniu intensywnosci koloru w kolekcji, w zwiazku z tym należy układać kolekcję z ptaków intensywnie ubarwionych lub nieintensywnie ubarwionych.
Ostatnia księga z wzorcami, która wyszła z C.O.M. wymusiła na hodowcach kanarków kędzierzawych połnocnych zmianę klatek wystawowych z tzw. kopulastych na klatki duże, takie same jak dla kanarków kędzierzawych paryskich.

Błędy w budowie kędzierzawego północnego


Zauważyliście Państwo zapewne jak ważna jest wielkosć w tej rasie. Jeszcze niedawno norma wynosiła 17 cm, teraz dopuszcza się ptaki o wielkosci 18 cm i do niej się daży. Nie zmieniła sie natomiast ilosć fryzur w tej rasie i nadal ocenia się fryzurę piersi, pleców i boków.
Mocno zwraca się uwagę na to aby głowa była okragła i gładka, bez fryzur.
Jak widac na rysunkach, wiele błedow u ptaka wystawowego moze sie przytrafic i wcale nie jest łatwo zblizonegodo wzorca ptaka wyhodowac.
Swego czasu hodowałem ta rase kanarkow, najlepsze ptaki były conajmniej dobrej jakosci. Pochwalił je nawet oceniajacy w Łaziskach Gornych niemiecki sedzia Georg Schreiber, co (rzecz naturalna) bardzo mnie ucieszyło.
Ba, byłem ze swoich ptakow niezmiernie dumny.

Foto - kędzierzawy północny

Wszystkie ptaki poniżej sfotografowane pochodza z mojej hodowli z roku 2006-tego. Nie wszystkie chciały usiasć na patyczku w skonstuowanym studio fotograficznym.
Może więc nie wszystko wyszło tak jak chciałem, muszę udoskonalić trochę moje studio i wykazać wiecej cierpliwosci.
Myslę jednak, że widać dobrze poszczególne fryzury ptaków i że są to ptaki dobrej jakosci.


Garbus japoński

Garbus japoński był stosunkowo rzadko spotykanym na polskich wystawach kanarkiem kształtnym. Dosc powiedziec, że na wystawie kanarków kształtnych w Łaziskach Górnych najwieksza iloscia wystawionych ptakow długo było 5 kolekcji. Stało sie tak tylko raz, we wczesniejszych latach liczba wystawionych kolekcji była nawet mniejsza.
Dopiero bodajze w 2013 roku wystawiono w Łaziskach Gornych kilkadziesiat kanarkow tej rasy !!!
Jak nie w Łaziskach Górnych to gdzie jeszcze można zobaczyc te ptaki ? Na Ornitologicznych Mistrzostwach Polski, podczas wystawy w Sosnowcu i w Wałbrzychu.
Widziałem garbusy japońskie na giełdach ptasich w naszym kraju, jakosc ich odbiegała jednak znacznie od wzorca.
Wystarczy jednak pojechac na wystawy do Włoch, Niemiec czy też innych rozwinietych kanarczarsko krajów aby zobaczyc jak te ptaki powinny wygladac. W listopadzie 2007 roku ogladałem wystawe w Reggio Emiglia i byłem zachwycony poziomem wystawionych garbusów japonskich. Chodzac po giełdzie moj wzrok przyciagneło stoisko z ptakami tej rasy. Kilka razy w trakcie dnia zachodziłem aby podziwiac materiał jaki miał do sprzedania własciciel ptaków. Nadmienie, że do 2006 roku nie hodowałem ptaków tej rasy, widziałem jednak jak sie te ptaki profesjonalnie ocenia.
Było to w 2004 roku we włoskim Udine na miedzynarodowej wystawie ptakow, organizowanej pod auspicjami C.O.M. przy miedzynarodowej obsadzie sedziowskiej.
Dowiedziałem sie tam co to jest 'pozycja pracy" ptaka i jak sedzia powinien probowac ja uzyskac. Zdjecie obok pokazuje stojaki do oceny garbusow (nie tylko japonskich), oraz sedziego oceniajacego ptaka.
tak to byc powinno.
Kupiłem kilka sztuk japonczykow w 2007 roku w Reggio, nawet nie wiedziałem w zasadzie od kogo, tzn. nie znałem osiagniec hodowcy, po prostu ptaki mi sie podobały. Wziałem też wizytówke od hodowcy, który nazywał sie Claudio Zen.
Dopiero w domu, przegladajac w internecie wyniki wystawy w Reggio Emiglia dowiedziałem sie po osiagnietych wynikach, że gosc ten jest specjalista w hodowli garbusów japonskich.
W 2008 roku wygrałem młodymi ptakami, pozyskanymi z ptakow zakupionych od Claudio Zena, w Łaziskach Górnych. Wygrałem tez w tym samym roku na OMP w Czeladzi. Jakby było tego mało, moje japonczyki uzyskały najwyzsza punktacje jako kolekcja ze wszystkich wystawionych kolekcji ptakow.
Dumny wtedy byłem, nie wiedzac, że na długo bedzie to moj ostatni sukces hodowlany.
Juz jako alegrik sprzedałem bez problemow japonczyki i cieszy mnie, ze do dzisiaj w Polsce jest sporo ptakow wysokiej klasy po materiale, ktorego musiałem sie pozbyc.

Garbus japonski został zarejestrowany jako rasa w 1928 roku, jest wiec stosunkowo młodym reprezentantem kanarków kształtnych. Prawdopodobnie do jego ukształtowania dopuszczone zostały garbusy belgijskie i garbusy szkockie. Nie jestem jednak pewny czy to wszystko. Przecież obie te rasy sa znacznie masywniejsze od "japonczyka". Mówi sie jeszcze o udziale kanarka monachijskiego w tworzeniu tej rasy. Jakby nie było jest to piekny ptaszek, wesoły i bardzo ruchliwy.

Opis budowy garbusa japońskiego

Powiem tak: im chudszy tym lepszy. Poza tym powinien stac pionowo na patyku, z ogonem podwinietym pod patyk ale bez widocznych załaman. Figura w kształcie łuku jest prawidłowa w jego wykonaniu. Poza tym ważne jest zachowanie proporcji miedzy poszczególnymi elementami ciała, okragła główka, mocny ale któtki dziób. Skrzydła nie powinny odstawać od ciała.maksymalna wielkosc ptaka to 12 cm

POSTAWA - 30 pkt

KSZTAŁT - 25 pkt

BARKI, PLECY - 15

GŁOWA, SZYJA - 10

WIELKOSC - 10

OGON - 5

WRAZENIE - 5

Ptaki moga wystepowac we wszystkich ubarwieniach oprócz czerwonego. O higienie wystawianych ptaków i czystosci klatek chyba nie powinienem wspominac ?

Błędy w budowie garbusa japońskiego

Jak ogromnie wazna jest postawa ptaka i jak duzo mozna stracic na ocenie przy zlekcewazeniu tej cechy "japonczyka" widac patrzac na ilosc punktów jaka moze ptak za nia otrzymac.
I jeszcze to o czym wspomniałem juz wczesniej czyli "kształt". Jeden sedzia powiedział kiedys, że garbusy japonskie powinne byc chude jak papieros !!
Lekka przesada, ale cos w tym jednak jest.
Kiedy zgłaszałem dwie kolekcje ptakow do konkursu w Łaziskach Gornych w 2008 roku, jeden z moich kolegow, smiejac sie, powiedział ze mnie zgłosi do odpowiedniego urzadu za głodzenie ptakow. to znaczy, ze ptaki były takie jak byc powinne i sedziowie to potwierdzili.

Foto - garbus japoński

Poniżej zamiesciłem kilka fotografii moich ptaków zakupionych na wystawie Reggio Emiglia we Włoszech w 2007 roku od Claudio Zena. Palce lizac, tak bardzo zblizone do wzorca.Border Miniatura

Border miniaturowy jest w Polsce dosc popularna rasa kanarka kształtnego. Pod wzgledem ilosci hodowanych ptaków plasuje sie chyba zaraz po glosterach. Skad taka popularnosc tych malutkich ptaszków ?
No coż....duże znaczenie ma tutaj cena, jaka trzeba zapłacic za ptaka. Jest to bowiem jeden z "najtanszych" kanarkow kształtnych. Nie chciałbym tutaj niczego ujmowac hodowcom tych ptakow piszac o niskiej cenie, wszak bardzo dobre ptaki w tej rasie też sporo kosztuja. Poza tym hodowcy maja w tej rasie nad czym pracowac. Gama kolorów upierzenia połaczona z ich intensywnoscia lub jej brakiem sprawia, ze hodowca musi bardzo uwaznie prowadzic hodowle.
W Polsce najwieksza ilosc kolekcji borderów miniaturowych została wystawiona w roku 2004 w Łaziskach Górnych na VI Pucharze Polski Kanarkow Kształtnych. Dano wtedy do oceny 20 kolekcji tych ptakow plus kolka ptakow w pojedynkach.
W nastepnym roku podzielono bordery miniaturowe na intensywnie i nieintensywnie upierzone (mowa o wystawie w Łaziskach).
Na innych wystawach w naszym kraju nie widziałem podziału tych ptaszków na klasy konkursowe.
Jedynie jeszcze na Ornitologicznych Mistrzostwach Polski ptaki tej rasy podzielone są na klasy wystawowe.

Kojarzenie borderów miniaturowych

Jak juz wczesniej wspomniałem w tej rasie ptakow mamy do czynienia z kanarkami o intensywnym upierzeniu i o upierzeniu nieintensywnym. Kojarzyc nalezy ptaki biorac po jednym z kazdej opcji. Nie jest to jednak wszystko !
Wazny jest kolor upierzenia, bo przecież spotykamy sie w tej rasie zarówno z biała barwa jak i z kolorem zielonym, poprzez zółte i szeki, a takze ptaki nazwane szafirami. W 2004 roku po raz pierwszy została wystawiona w Łaziskach Górnych kolekcja w kolorze białym.
Istotne jest w doborze pary hodowlanej zwrócenie uwagi na wyglad ptaków. Wcięcie w karku na połaczeniu głowy z tułowiem, długie nogi, tułów w kształcie jajka to cechy jakie powinny posiadać łaczone ptaki.
Bordery miniaturowe potrafia byc bardzo opiekuncze. Miałem kiedys samiczke, która regularnie wyrzucała z gniazda młode.
Powie ktos: rzeczywiscie opiekunczy ptak !
Jezeli powiem, że robiła to tylko po zaobraczkowaniu młodych wtedy wszystko bedzie juz jasne. Ona po prostu dokładnie czysciła gniazdo !!!
Nie wyrzucała młodych niezaobraczkowanych i swietnie je karmiła.

Opis budowy bordera miniatura

1.Wielkosc - 25 pkt - Maksimum 11 cm

2.Głowa - 10 pkt - Mała, okragła i smukła. Dziob i oczy ułozone centralnie do kragłosci głowy i tułowia.

3.Tułow - 10 pkt - Korpus okragły, krepawy, w prawie prostej linii od lekkiego wzniesienia poza barkami do ogona. Piers równiez zaokraglona, jednak niezbyt "ciezka".

4.Skrzydła - 10 pkt - Zwarte, noszone blisko przy tułowiu. Konce stykaja sie zaraz przy poczatku ogona.

5.Upierzenie - 10 pkt - Zwarte, mocne, dobrej jakosci.

6.Barwa - 10 pkt - Bez domieszek innych kolorów poza dopuszczonymi. Ekstremalna głebia jaka daja barwniki jest zabroniona.

7.Postawa - 10 pkt - Poł wyprostowana pod katem 60 stopni do patyka. Głowa uniesiona.

8.Nogi - 5 pkt - Sredniej długosci, uda czesciowo widoczne.

9.Ogon - 5 pkt - Waski i zbity, ładnie zaokraglony i wypełniony u nasady.

10.Zdrowie i kondycja - 5 pkt - Czysty, ruchliwy, wesoły.

Błędy w budowie bordera miniatura

Sporo jest elementów do oceny i na pewno sedziowie maja problem z odpowiednim wypisaniem karty ocen - tak aby ocena która wyszła po podliczeniu poszczegolnych czesci ciała równała sie wartosci ptaka.
Widziałem kiedys we Włoszech w Vicenzie glostery oceniane bez karty ocen. Ekspert na kartce z rysunkiem ptaka krzyzykami znaczył błedy jakie zauwazył u ocenianego ptaka, stawiajac je w miejscach w których wystepowały. Ilosc krzyzykow w danym miejscu była odzwierciedleniem błedów w danym elemencie budowy ptaka. Najgorsze były te elementy, które miały trzy krzyzyki. Na dole karty ekspert wpisał ocene koncowa dla ptaka i ewentualne uwagi.
Mnie sie to podobało. Rad bym był usłyszec opinie naszych hodowcow w tej materii.
Dla bordera miniaturowego wg mnie byłaby to bardzo dobra sprawa.

Foto - border miniatura


Zdjecia zostały pobrane ze strony internetowej: www.canarisposture.be
Niemiecki z koroną

Gdyby nie korona, kanarek niemiecki z koroną, czy jak kto woli koroniasty niemiecki, niczym nie różniłby się od kanarka kolorowego. Występuje on we wszystkich odmianach barwnych zarezerwowanych dla kanarków kolorowych. Pierwsze egzemplarze w tej rasie urodziły się w XVII wieku, jest więc to rasa stosunkowo 'stara'.
Cały 'problem' niemieckiego z koroną mieści się na głowie ptaka.
Ponieważ ojczyzną tej rasy są Niemcy, to właśnie oni najlepiej wiedzą jak ona ma wyglądać. Ja postaram się scharakteryzować czapkę na głowie niemieckiego z koroną po swojemu.
Mam nadzieję, że mam dobre wyobrażenie i rozeznanie w tym temacie.


Kojarzenie niemieckich z koroną

Dobierając parę kanarków niemieckich do lęgów należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim jeden ptak powinien mieć koronę na głowie, a głowa drugiego powinna być gładka.
Wiele razy spotkałem się ze zdaniem, że ten gładki ptak może wywodzić się z kanarków kolorowych, a i tak uzyskamy około 50% przychówku z koronami. Rzeczywiście, uzyskamy z takiego kojarzenia ptaki z koronami, ale będą to mieszańce a nie kanarki niemieckie z koroną. Korony tych ptaków nie będą nigdy nawet zbliżone do wzorca!!!
Pamiętać trzeba, ze kanarek 'niemiecki z koroną' jest to rasa ptaków zarejestrowana przez C.O.M. i wszelkie kojarzenia należy prowadzić w obrębie tej rasy.
Ważna jest również intensywność upierzenia tych ptaków, kojarząc ptaka intensywnie upierzonego z nieintensywnie upierzonym.
Zapobiegnie to powstawaniu cyst piórowych u kanarków nieintensywnych i nieprawidłowościom w upierzeniu u kanarków intensywnych. Nie jest wszak błędem skojarzenie dwóch ptakow nieintensywnych. To od fachowości hodowcy zależy, kiedy wprowadzić do rodziny ptaka bardziej lub mniej intensywnego.


Opis budowy ptaka

1.Korona - 30 pkt - powinna byc dopasowana do kształtu glowy z centralnym punktem tak małym jak tylko to możliwe. Zakrywa ona czesć dzioba tworzac lekko zakrzywiona linie w kierunku karku. Zakrzywiona linia biegnie nad okiem ptaka, w zasadzie oko powinno być odsłonięte - dobrze widoczne.
Kolor koronki powinien być taki jak całego upierzenia, jednakże u ptaków w barwach lipochromowych dopuszczalna jest melanina w koronie. Zazwyczaj wyglada to tak jakby ptak miał posypana głowę.
2.Kolor - 20 pkt - tak jak u kanarków kolorowych, dopuszczalne sa więc wszystkie barwy
3.Kształt, wielkosc - 15 pkt - okragła głowa, silna budowa korpusu z lekko zaznaczona szyja, gruby, krótki dziób, wielkosc 14 cm (czyli jak u kanarków kolorowych)
4.Upierzenie - 15 pkt - bez zmierzwień, ciasno przylegajace do ciała. Skrzydła nie powinny się krzyżować, zaś ogon ma być wąski na około 12 mm.
5.Postawa - 10 pkt - pozycja na patyczku to 45 stopni, nogi lekko ugięte proporcjonalne do tułowia.
6.Wrażenie - 10 pkt - ptak powinien być czysty o dobrej kondycji, przygotowany do wystawy (spokojny, obyty z człowiekiem)
Klatka wystawowa: 'telewizorek' z dwoma patyczkami (czyli jak dla kanarków kolorowych).


Błędy w budowie niemieckich z koroną


Jakie błędy może mieć budowa niemieckiego z koroną ?
Od 2008 roku weszła w życie nowa karta ocen, w której większy nacisk położony jest na głowę, a raczej koronę kanarka, za którą można było maksymalnie uzyskać 20 pkt.
W chwili obecnej jest to juz punktów trzydziesci.
Ja jestem zadowolony ze zmiany, ponieważ w tej rasie korona jest najważniejszym elementem budowy, wszak z powodu korony ptak ten stał się kanarkiem kształtnym.
Pozwolę sobie jeszcze na małą uwagę: mało który hodowca wie jak ma wyglądać korona niemieckiego. Naprawdę. Wiele się w tej kwestii nasłuchałem i wiem co mowię.
Pozostałe części ciała tego kanarka mają być takie jak u kanarka kolorowego i tak też są oceniane.
Niemniej błędy zdarzyć się mogą właściwie w każdym elemencie ciała.
Osobiscie kiedyś na Mistrzostwach Niemiec kupiłem (na giełdzie) niemieckiego ze sztywnym tylnym pazurem.
Z takim ptakiem to ani na lęgi ani na konkurs. Dobrze, ze przynajmniej śpiewał jako tako.


Foto - niemiecki z koroną


Niemiecki z koroną - sezon lęgowy 2017

W styczniu 2017 roku zakupiłem dwie pary niemieckich z koroną żółtych od wielokrotnego Mistrza Niemiec p. Bohlanda. Do połowy maja trzymałem je gościnnie u kolegów.
Gdzie konkretnie ? W podręcznym magazynku z częściami zamiennymi. Ptaki widziałem w dni robocze po kilka minut w celu karmienia i pojenia. W soboty i niedziele kanarków nie widywałem.
W maju przewiozłem je do klatek zawieszonych na zewnętrznej wolierze w moim ogrodzie. Warunki do lęgów (oprócz pogody na którą wpływu nie mam) zapewniłem kanarkom bardzo dobre.
Ptaki miały do dyspozycji klatki o długości 80 cm z dwoma gniazdami, jednym wewnętrznym (plastikowy koszyk) i jednym zewnętrznym umieszczonym w tzw. budce.
O dziwo obydwie pary wybrały budki i to zarówno w pierwszym jak i drugim lęgu.
Obydwie pary są bardzo opiekuńcze w stosunku do młodych ptaków.
Poniżej zamieściłem kilka zdjęć z sezonu lęgowego 2017, w tym zdjęcia dwóch par lęgowych, które zakupiłem w tym roku.
Ciekawi mnie teraz jak będzie przebiegało pierzenie, zarówno starych jak i młodych ptaków. Na dzień 20 lipca stare ptaki nie mają nawet oznak pierzenia !Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.